Blog
Podstawowe funkcje surfaktantów
Surfaktanty to środki powierzchniowo czynne. Są one składnikami wielu produktów. Środki powierzchniowo czynne są stosowane w celu zmniejszenia napięcia powierzchniowego między dwiema cieczami. Po dodaniu środka powierzchniowo czynnego do wody i oleju olej tworzy kropelki i unosi się na powierzchni wody ze względu na niskie napięcie powierzchniowe. Dzięki temu po zmieszaniu olej można oddzielić od wody.
Jakie środki antystatyczne nadają się do tkanin?
Celem zastosowania środków antystatycznych jest to, aby rozładować ładunek elektryczny, który nagromadził się na danych tworzywach, w tym przypadku tkaninach. Jeśli chodzi o te ostatnie, to ich elektryzowanie przekłada się też na mniejszą wygodę noszenia, a także szybsze brudzenie się. Jakie preparaty więc stosować, aby tego uniknąć? Sprawdź z nami!
ZAGROŻENIA W PRODUKCJI WŁÓKNIN
Elektryzowanie się to powszechnie zachodzące zjawisko, które można zaobserwować podczas codziennie wykonywanych czynności. Jego efektem jest na przykład unoszenie się włosów podczas czesania lub uczucie delikatnego porażenia prądem, po dotknięciu metalowych przedmiotów lub ludzi. Naukowa nazwa tego zjawiska to elektryzacja statyczna. Występując w dużej skali, może spowodować niebezpieczeństwo pożaru czy eksplozji.
Właściwości środków antyelektrostatycznych
Wszyscy doskonale znamy zjawisko elektryzacji statycznej, zwanej najczęściej elektryzowaniem. Obserwowane jest na przykład jako unoszenie się włosów podczas czesania. Może zdarzyć się, gdy dotykamy różnego rodzaju przedmiotów, najczęściej z tworzywa sztucznego. Odczuwamy to jako nagłe delikatne kopnięcie prądu. Jeśli dzieje się to w ciemnościach, obserwujemy nawet drobne błyski światła. Między stykającymi się powierzchniami faktycznie dochodzi wtedy do przeskoczenia ładunku elektrycznego. Bardzo nasilona elektryzacja statyczna może być uciążliwa, a także niebezpieczna w czasie codziennych czynności. Drobne wyładowania elektryczne mogą doprowadzić do powstania iskry i płomienia, jeśli w otoczeniu są materiały łatwopalne. Naelektryzowane materiały są także bardziej podatne na osadzanie się kurzu i różnego rodzaju pyłów.
Środki antyelektrostatyczne w produkcji materacy
Przeskakująca iskra podczas dotyku materiału syntetycznego jest znanym zjawiskiem, występującym powszechnie. I choć zwykle powoduje tylko dyskomfort, w dużym nagromadzeniu może być nawet przyczyną pożaru. Dotyczy to zwłaszcza zakładów produkcyjnych. Takie ryzyko istnieje przy produkcji materacy, które są wytwarzane z dużej ilości syntetycznych materiałów.
Środki powierzchniowo czynne w produkcji betonu komórkowego
Beton komórkowy to jeden z najbardziej popularnych materiałów budowlanych. Jest wykorzystywany w postaci różnego typu bloczków. Odznaczają się one wysoką wytrzymałością na ściskanie, niewielką masą oraz bardzo dobrą izolacyjnością cieplną. Znakomicie nadają się więc do budowy ścian jednowarstwowych, choć można z nich wykonywać również ściany dwuwarstwowe. Cechą charakterystyczną betonu komórkowego jest również bardzo łatwa obróbka. Większość parametrów użytkowych materiału jest uzyskiwana dzięki unikalnej technologii stosowanej przy jego wytwarzaniu. Produkcja betonu komórkowego wymaga użycia kilku podstawowych materiałów, jednak bardzo ważną rolę odgrywają również specjalne dodatki, w tym środki powierzchniowo-czynne. Przyjrzyjmy się bliżej temu, jaka jest ich rola.
Jak działają środki odtłuszczające?
Zabrudzenia spowodowane tłuszczem są stosunkowo ciężkie do usunięcia. Ich obecność jest jednocześnie poważną przeszkodą w różnych procesach technologicznych od nakładania powłok po klejenie czy nawet obrabianie zanieczyszczonych powierzchni. Najlepszym sposobem pozbycia się tłuszczu jest stosowanie środków powierzchniowo czynnych, które dzięki swoim właściwościom fizyko-chemicznym są w stanie odseparować różne substancje. Środki odtłuszczające są niezbędne do prania i czyszczenia różnych materiałów – od tkanin po powierzchnię metalu. Przyjrzyjmy się bliżej ich działaniu.